top of page

Ülilihtne stressi reaktsiooni vähendamise võimalus.

Igasuguse stressiolukorra käivitudes hakkab meie kehas lolli järjekindlusega tööle evolutsiooni käigus inimrassi ellujäämise taganud „võitle-põgene-tardu“ režiim. Viimastel aastasadadel on meie tegelikult ähvardavaid ohte järjest vähem, kuid keha energeetika ei suuda nii kiiresti muutunud välisoludegga kohaneda ja käivitab iga pisemagi stressori peale FFF režiimi (ingl keeles Fight-Flight-Freeze).


Sellel hetkel tõmmatakse meie kehas autonoomse närvisüsteemi käsul eesajust ligi 80% verd välja, suunates selle tagaajusse ja jäsemetesse. Me kaotame oma ratsionaalse mõttevõime hetkel, kui seda kõige enam vajame. Selle tagajärjel me läheme nö autopiloodile ja primitiivne tagaaju võtab juhtimise üle.


Lisaks sellele pumbatakse meie veresooned täis kortisooli ja adrenaliini, muutes mõtted ja tajud veelgi ebaadekvaatsemaks. Pidev stressiolukord või ekstreemselt traumaatilised olukorrad mõjutavad meie energiasüsteemi nii, et selline muster saab harjumuseks, muutes meie käitumist, füsioloogiat kuni isiksuse muutumiseni välja. Rõõmsameelsest inimesest võib saada täiesti endassetõmbunud, depressiooni all kannatav inimvare.

Teised inimesed märkavad meiega juhtunud muutust kergesti, kuid autopiloodi režiimi tõttu ei pruugi meil endal sellest aimugi olla.


Näiteks posttraumaatiline stressihäire on sellise energeetilise harjumusmustri ekstreemne näide, kui FFF režiimi käivitajaks saab enam mitte ohtlik olukord vaid üldine stressitase organismis. Tekib pidevas ringluses olev muster. Paljud meist on selle mustri leebemaid vorme kogenud.


Kuidas ennast aidata?

Otse meie laubal asuvad ühed väga olulised punktid, mida nimetatakse Peamisteks Neurovaskulaarseteks punktideks. Need mõjuvad kõikidele energiasüsteemidele rahustavalt, kuid on suureks abiks ennekõike verevarustuse normaliseerimiseks stressi olukorras. Nende punktide sõrmede või peopesaga (käed on elektromagneetilised) hoidmine aitab suunata verevarustuse, verekeemia ja energiamustrid rahuliku tasakaalu suunas, rahustades närvisüsteemi ja lülitades välja „häirenupu“. Muuhulgas programmeerib see tagaaju aktsepteerima tõsiasja, et antud hetkel ei ole tegemist eluohtliku situatsiooniga. Sa ei suudaks kindlasti tegeleda nende punktide mõjutamisega kui su elu päriselt ohus on.

Sa võid neid punkte rahustada stressi olukorras, et vältida nö ülereageerimist ja taastada oma rahu ja mõttevõime.


Aita ennast nii:

· Too oma mõtetesse olukord ja tunded, mida tundsid stressi korral

· Hoia sõrmedega kerge survega laubal olevaid punkte venitades neid pisut küljele. Võid hoida ka peopesa laubal. Hoides vähemalt 3-5 minutit mõtle intensiivselt stressiolukorrast.

· Sa võid alternatiivselt samaaegselt tasakaalustamiseks hoida Neurovaskulaarseid punkte teise peopesaga pea tagaküljel silmade taga.

· Veelgi parem kui keegi teine saab hoida sinu punkte.

· 3-5 minuti mõõdudes peaksid tundma oma kehas seisundi muutust.

· Korda seda võtet mitmeid päevi, et energeetilist stressireaktsiooni ümber programmeerida.

· Aeg võib varieeruda, kuid tavaliselt stressitase väheneb oluliselt kui hakkad tundma oma sõrmede või peopesa all pulssi (nt liiklusõnnetuse või tõsise trauma korral võib selleks kuluda koguni 15-20 min).


Kokkuvõtteks.

Peamiste Neurovaskulaarsete punktide hoidmine toob vere, hapniku, energia, tserebrospinaalse tagasi ajusse ja aitab stressireaktsiooni ümber programmeerida.


Heino Väli

1 view0 comments

Comments


bottom of page